Takarítás prevenciós céllal? Működhet ez egy drogambulancián?

A hatékony drogprevenció esetében megkülönböztetünk általános és célzott prevenciót. Én most az utóbbira szeretnék egy izgalmas példát hozni a saját életemből. Ez olyannyira célzott volt, hogy egyetlen kórházi osztály 14-18 év közötti gondozottjai esetében alkalmaztam.

Felmerülhet benned a kérdés: miféle prevencióról beszélek abban az esetben, ha már kórházban ápoltak voltak az alanyok. Ezen az osztályon szinte kivétel nélkül mindenki könnyű drogot használt rendszeresen. Sok fiatal esetében a marihuána akár az előszobája lehet a komolyabb szerek használatának. Ebből a szempontból már valóban prevencióként értelmezhetjük, ha sikerül lehozni a fiatalokat a fűről és erről a szintről nem lépnek tovább.

Egy külföldi szakfolyóiratban olvastam egy cikket, amelyben függő fiatalok a kórházi kert rendszeres gondozásába fogtak bele és ezzel értek el komoly sikereket. A sikert természetesen nem a termesztett zöldségek súlyában mérték: a kertészkedésbe aktívan bekapcsolódó fiatalok nagy százaléka távozott az intézetből tisztán a kezelés végén.

Szerettem volna az osztályunkon valami hasonlót kipróbálni. Sajnos kertünk nincs, az intézetünk a városi betondzsungel kellős közepén van, zsebkendőnyi zöldterületünk sincs. Arra gondoltam, hogy a csoportommal átvállaljuk az intézet takarítását. De hogyan lesz vonzó a seprű, a mop és a felmosóvödör a tizenévesek számára? Természetesen sehogy. Olyan módszert kellett keresnem, ami motiválja őket. Az egyik bevásárlóközpontban jött szembe a megoldás egy takarítógépet nagyon lelkesen navigáló fiatal személyében.

Olyan céget kellett keresnem, ahonnan bérelni tudunk 1-2 ilyen modern masinát. A neten megtaláltam a Greenway Magyarország Kft. weboldalát. Amikor megláttam a feltűnően színes és modern gépeket, azonnal tudtam, hogy jó nyomon vagyok. Egyeztettem telefonon a cég ügyfélszolgálatával. Először meglepődtek, amikor elmondtam, hogy miért szeretnék takarítógépet bérelni, ilyen céllal korábban még nem találkoztak. Nagyon segítőkészek voltak, bemutatták a teljes palettát:

  • ráülős gépek,
  • ráállós gépek,
  • gyalogkísérős gépek,
  • seprőgépek,
  • ráülős porszívók,
  • kisgépek.

Eredetileg ráülős gépet szerettem volna, de aztán közösen gondolkodva a Greenway szakemberével arra jutottunk, hogy az ideális megoldás az egytárcsás takarítógép lesz. Ugyanis ennek használatához nem szükséges betanítás, ill. minimális a balesetveszély is még gyakorlatlan kezelő esetében is.

Kértem egy részletes árajánlatot 2 db TASKI® ergodisc® 165 egytárcsás gép rövid távú bérlésére. Nagyon kedvező ajánlatot kaptam:

  • vegytiszta bérleti konstrukció, induló költségek nélkül,
  • nagyon kedvező bérleti díjak,
  • nincs hűségidő, bármikor vissza tudjuk adni a gépeket,
  • tervezhetőek a költségek: a bérleti díj minden szerviz költséget és a kopó alkatrészek díjait is tartalmazza,
  • a Greenway heti rendszerességgel elvégzi a szükséges hibamegelőző karbantartásokat is, ennek sincs külön költsége,
  • ha esetleg elromlik a takarítógép, 24-48 órán belül megérkezik a javítást végző szakember,
  • amennyiben a helyszíni javítás nem lehetséges, akkor ingyenes cseregépet biztosítanak,
  • és ami számomra a legfontosabb: ezekkel a gépekkel tényleg élvezet a takarítás. Ez most biztosan erős túlzásnak tűnik, pedig valóban így van. A megrendelés előtt, hála a Greenway rugalmasságának lehetőségem volt kipróbálni egy ilyen masinát. Rendkívül szórakoztató volt vele a munka.

A weboldalon megnéztem a Greenway referenciát. Az itt látott multinacionális logók végképp meggyőztek és megkötöttem a bérleti szerződést.

Megérkezett a 2 db TASKI® ergodisc® 165 az osztályunkra. Összehívtam a gondozottainkat és csináltunk egy “állománygyűlést”. Elmondtam nekik, hogy lehetőségünk van hasznossá tenni magunkat és közben akár még jól szórakozni is. Mi fogunk felelni az A épület teljes emeleti szárnyának padlócsempéjének a tisztaságáért. Amikor itt tartottam, semleges arcok néztek vissza rám. Megkértem az egyik hangadó fiút, hogy próbálja ki valamelyik gépet. Elkezdte használni és 15 perc elteltével sem akarta visszaadni. Egyre jobban belefeledkezett a munkába. Ez volt az a pont, amikor elkezdtem igazán optimista lenni a projekt sikerével kapcsolatban.

Az osztályon kezelt fiúk mindegyike megismerkedett a gépekkel. Innen már felgyorsultak az események. Létrehozták a beosztást, mikor-ki-melyik terem tisztaságáért felel. Kitalálták, hogy legyen minőségellenőr is. Utóbbi pozíciót végül elvetették: a minőségellenőr kockás füzettel dolgozik, nem a gépekkel.

Másnap elindult a munka. Öröm volt látni, hogy a fiúk milyen felelősséggel és szemmel látható élvezettel navigálták a takarítógépeket. Ezek az egytárcsás gépek kiváló munkát végeztek. És a kórtermek ragyogtak.

Egytárcsás

A fiatalok pedig igazán fontosnak érezték azt, amit csinálnak. Saját maguk és a közösség számára is. Még az intézetünk igazgatója is csodájára járt a történteknek.

2 hónapig béreltük a gépeket. A 2. hónap végére radikálisan csökkent az osztályon a nem engedélyezett eltávozások, illetve a szerhasználatok száma. Teljes siker volt a kísérlet, amely bebizonyította, hogy egy kiváló takarítógép sokszor nem csak a padlón, hanem a fejekben is képes rendet teremteni.