Drog és drog között is van különbség

Azzal, hogy a drogok káros hatással vannak a szervezetünkre, agyműködésünkre és a személyes, valamint munkahelyi kapcsolatainkra, valószínűleg mindnyájan tisztában vagyunk, és tényként el is fogadjuk. Abban azonban már közel sincsen ekkora egyetértés, hogy mi is számít valójában drognak. Valaki a cigarettára egyszerű káros élvezeti cikként gondol, pedig valójában ezt is felfoghatnánk egyfajta drogként.

Ha drogokról beszélünk, szinte biztos, hogy elsőként a legtöbbeknek az opiátok jutnak az eszébe, mint a heroin, hiszen ezek tudnak a legrövidebb idő alatt súlyos függőséget kialakítani. Ezzel szemben a különböző szintetikus dizájner drogok még több veszélyt rejthetnek, mert nem olyan ismertek, mint az opiátok és ezáltal a fogyasztója sincsen igazán tisztában azzal, hogy milyen hatással lehetnek rá. Arról nem is beszélve, hogy újabb és újabb típusaik jelennek meg a feketepiacon. És akkor a különböző parti drogokról már ne is beszéljünk… Bizonyos szubkultúráknak stabil része a rendszeres drogfogyasztás, és mivel ezeknek a parti drogoknak a hatása pár óra alatt elmúlik, és jobb esetben a másnapi letargián túl a használatuk után nem jelentkezik semmilyen fizikai mellékhatása, a fogyasztóik hajlamosak elbagatellizálni a kockázataikat.

Léteznek azonban olyan drogok, amelyeket még az orvostudományban is használtak korábban, és mostanában úgymond újra felfedezték pozitív hatásaikat is. A marihuána, az LSD és a pszilocibin gomba esetében léteznek olyan kísérletek, amelyek azt mutatják, hogy megfelelő felügyelet alatt, kis mennyiségben csökkenthetik a szorongást és a depresszió tüneteit. Bár ezeknek a széleskörű bizonyítása és alkalmazása még várat magára, így hát jobb az óvatosság. Sajnos sok olyan élethelyzet adódhat, különösen egy hátrányosabb helyzetű családban felnevelkedő egyén számára, amiben úgy láthatja, hogy az egyetlen kiutat a drogok és az alkohol jelentik. Egy valami azonban biztos, a drogok elleni harc leghatékonyabb módja nem a már kialakult függőség kúrálása, hanem a megelőzés. Ha sikerül felhívni a figyelmet arra, hogy a tudatmódosítás nem fogja a valóságban is megoldani a problémákat, és tájékoztatni lehetne az embereket arról, hogy milyen hatással is van a testre és az agyra a drogfogyasztás, valószínű, hogy sokkal kevesebben nyúlnának veszélyes, tiltott szerekhez. Ehhez első körben azonban az kellene, hogy a drog prevenciós központok és szervezetek több támogatást kapjanak.