Figyeljünk a gyerekre, és nem lesz semmi baj

Nektek, gyakorló szülőknek mennyire volt rémisztő, amikor a fiatok vagy lányotok először arról mesélt, hogy drogprevenciós előadást tartottak neki az iskolában? Meglepő érzés volt, ugye? Van valami felkavaró benne, amikor realizálod, hogy a még felcseperedő korban lévő, lassan már gyakori vendég lesz olyan bulikban, ahol ilyesmi is előfordulhat. Örömteli persze, hogy idejében figyelmet fordítanak a tájékoztatásra. De akkor is kihívás feldolgozni, hogy legkésőbb a középsuli elején egyes fiatalok máris belevetik magukat a “bulizásba”.

Míg a nagyobbik fiam miatt, ha visszafogottan is, de azért kell tehát már aggódnom, hogy lassan, egy szórakozóhelyen droggal élőket láthat, ad abszurdum még meg is kínálja valaki, a kisebbel, Dáviddal azon dolgozunk, hogy egyáltalán maga az iskolakezdés, az első osztályba lépés ne okozzon semmiféle nehézséget.Milyen kevés választja el a kettőt… Rohan az idő. A kulcsszó viszont: a figyelem! Vegyük fel az események fonalát az éppen aktuális élethelyzetnek megfelelően, és nem lesz semmi baj. Nálunk, a kisebb fiúval azért nehezebb egy kicsit, mint Bálinttal volt, mert logopédus diagnosztizálta nála az úgynevezett nyelvi késést, de volt megoldás, szerencsére azonnal. Legalábbis egy jó tippet kaptunk. A fiunkkal foglalkozó szakember egy másik logopédus, Szabó Szilvia könyveit ajánlotta, hogy azok segítségével foglalkozzak magam is, otthon Dáviddal. Ezek olyan, a tanulás-fejlődés folyamatát kiegészítő feladatgyűjtemények (és egyéb eszközök kisebbeknek is), melyek tanárok mellett kifejezetten szülők által is alkalmazhatók (példának okáért ez: https://szilvia-logopedia.hu/iskola-elokeszito-feladatok.php). Így lettek ugyanis kitalálva, hogy ne kelljen a használatukhoz valódi szaktudás. Elég legyen csak oldalról oldalra haladni, és ezzel kicsit öntudatlanul is hozzátenni ahhoz, hogy a gyermek ne maradjon le semmiben az ovi, majd később a suli első éveiben.

A Látogatás a beszéd birodalmába cíművel kezdtük anno, ami anyanyelvi és részképesség fejlesztő feladatokkal segít a piciknek. Bárkinek, aki hasonló korban van. Már első alkalommal is nagyon élvezte a gyerekem, hogy “lapozgattuk” a könyvet. Annyira, hogy azt kívántam: bárcsak a suliban is hasonlók lennének az első ingerek, amik érik. Aranyos, kedves kis képek jó nagy oldalakon. Bármelyik ilyen kiadvány alkalmas rá, hogy megszerettesse a célzott korosztállyal, bármilyen könyv lapozgatását. Ami már a tudásszomj kapuja. Most pedig, hogy már tényleg a sulikezdés kapujában vagyunk, egy másik feladatgyűjtemény megrendelését tervezem szintén Szabó Szilvia oldaláról. A Látogatás a tudás birodalmába gyűjtemény a Látogatás a beszéd birodalmának, mintegy, életkorban következő folytatása: https://szilvia-logopedia.hu/iskola-elokeszito-feladatok.php.

Én minden újszerűt, minden, a régebbi stílusú didaktikusságot meghaladni próbáló kezdeményezést támogatok. Itthon egyébként is azt tapasztalom, hogy ritkán merünk megpróbálni merészen haladni a korral. Kísérletezni valamivel, ami nem a régi elgondolásokat követi, hanem újító szándékú. Szabó Szilvia kiadványai áttörték ezt a falat, így már az ELTE alintézményei is alkalmazzák és ajánlják őket. De én továbbra is otthonra ajánlom mindenkinek, a Látogatás a beszéd birodalmábát, a Látogatás a vonalak birodalmábát, vagy később a Látogatás a tudás birodalmábát: https://szilvia-logopedia.hu/iskola-elokeszito-feladatok.php, illetve ezek többi kötetét.