Az alkoholizmusból is van kiút!

Nem csak a drogok okozhatnak hatalmas nehézségeket az ember életében, hanem ugyanígy például az alkohol is. Hasonlóan nehéz róla leszokni és szintén nagy szükség van a családtagok és a barátok támogatására is a tartós eredmény elérése érdekében.

De mi a teendő ha minket vagy egy hozzátartozónkat érint az alkoholprobléma mint betegség? Hova lehet fordulni és vajon ki lehet-e gyógyulni belőle? Erre a kérdésre kerestem a választ, amikor rátaláltam erre a weboldalra. A Felépülők egy családi felépülési központ. 28 napos felépülési programot kínál az alkohol problémákkal küzdők számára. A Minnesota-modell alapján működik, amely Amerikából származik és már a 20. század közepe óta sikereket érnek el a segítségével. A tengerentúlon egyébként az intézmények nem kevesebb, mint 80%-a alkalmazza ezt a módszert. Nálunk csak a rendszerváltás után jelent meg, de azóta szélesebb körben elterjedt és bizonyított is. Ez tulajdonképpen egy 12 lépésből álló csoportterápia, amiben a felépülésben lévők is részt vesznek tanácsadóként.

A három legfontosabb alapelve az, hogy az alkoholproblémát betegségként definiálja, validálja a létezését és úgy határozza meg, mint egy többfázisú betegséget. Nem abból indul ki, hogy ez egy másik rendellenesség következménye lenne, hanem elsődleges problémaként tekint rá. Ezen belül is kimondja, hogy ez egyszerre jelenik meg fizikai, lelki és mentális vonatkozásban. Nagyon fontos, hogy nem hibáztatja a pácienseket, állapotukra inkább egyfajta fogyatékosságként tekint és e szerint bánik velük.

A kezelés célja nem az alkoholprobléma végleges gyógyítása, hanem az élethosszig tartó tünetmentesség elérése. Ezt az állami kezelésekkel ellentétben – melyek hossza tipikusan 2-15 hónap között mozog – 28 napos bentlakásos módszerrel éri el. Így azok is részt tudnak venni benne, akik valamilyen okból kifolyólag nem engedhetik meg maguknak, hogy ennél hosszabb időre legyenek távol a családjuktól vagy munkájuktól.

Kiemelném, hogy a programban való részvételt megelőzi egy telefonos, majd később egy személyes beszélgetés is. Ennek célja, hogy felmérje, hogy a jelentkező számára ez a módszer-e a létező legjobb megoldás. Amennyiben nem, akkor sem hagyják magára, hanem segítenek neki, hogy megtalálja a számára leginkább megfelelő utat. Amire mindenképp szükség lesz a beteg részéről az a nyitottság és őszinteség, illetve a tettvágy és a hajlandóság, hogy megváltoztassa jelenlegi állapotát.

Amennyiben ilyen probléma áll fent mindenképp javasolható ez az intézmény, hiszen az általuk kezelt betegek mintegy háromnegyede eredményes kezelésről tudott beszámolni. Ezt azért is lehet ilyen pontosan és hosszú távon tudni, mert a 28 nap letelte után is tartják a kapcsolatot a korábbi páciensekkel.

Maga a központ egyébként egy nyugodt, csendes zöld területen helyezkedik el, ahol nem zavarnak váratlan vendégek vagy turisták, teljes a diszkréció. Minden nap sor kerül egy sétára a természetben, illetve hetente egyszer egy nagyobb kirándulás is a program része a Balaton felvidéken.

Az ellátás miatt sem kell aggódni. Naponta háromszori étkezést biztosítanak svédasztalos reggelivel, illetve meleg ebéddel és vacsorával. Emellett minden nap van lehetőség sportolásra is a sétákon felül.

Ami miatt ez a program ennyire hatékony az például azért van, mert ez egy majdnem egy hónapos folyamatos elköteleződést jelent, nem csak rendszeres, de néhány órás programot. Így segít magát az életmódot megváltoztatni egy szigorúan szabályozott napirend kialakításának a segítségével. Ezen időszak alatt nem csak a betegekkel foglalkoznak, hanem a hétvége folyamán a hozzátartozók számára is tartanak előadásokat, illetve konzultációkat, hiszen az ő szerepük is kulcsfontosságú a gyógyulási folyamatban.

Ezek alapján azt tanácsolom, hogy ha neked vagy egy hozzátartozódnak alkoholproblémái vannak, akkor minél hamarabb vegyétek fel a kapcsolatot a Felépülőkkel.